Udržateľnosť


Udržateľná móda je jednou z oblastí udržateľného dizajnu a je opakom takzvanej fast fashion, ktorá je typická svojou nadprodukciou a negatívnym vplyvom na životné prostredie. Na Slovensku záujem o udržateľnú módu stále stúpa a ľudí zaujímajú produkty vyrobené lokálne na Slovensku. Je to téma, ktorá zaujíma aj nás a snažíme sa princíp udržateľnosti vniesť aj do našej tvorby.


Masová produkcia je nám cudzia. U Pekností si nedržíme skladové zásoby. Zameriavame sa hlavne na zákazkovú výrobu. Nami vytvorená Peknôstka putuje rovno k Vám. Doba dodania môže závisieť od náročnosti prevedenia, dostupnosti materiálu (ktorý si doma vo veľkom nedržíme) a samozrejme od prijatých objednávok pred vami.

Sem-tam nám niekoľko výrobkov zostane z predajných akcií, prípadne sa nám podarí vyrobiť aj niečo-málo mimo objednávok. A práve na tieto kúsky bude slúžiť náš e-shop.


Lokálna tvorba.

Pýtate sa odkiaľ Peknôstky pochadzajú? Kto ich vyrába? Sme slovenská značka z Považia, z kúpeľnej dedinky Nimnica a Peknôstky pre Vás vyrábame doslova vlastnými rukami my dve, Katka a Lenka susedky spod lipky. Tvorba je pre nás koníčkom popri zamestnaní, je našou psychohygienou, dôvodom sa stretnúť a dať si spolu kávu a prebrať život sprava-zľava:-) Veríme, že túto pozitívnu energiu z nás cítite aj vy.


Upcyklácia alebo zmena starého výrobku na novšiu verziu.

Kolovanie. Čo s Peknôstkou, ktorá sa predsa len nepredá? Korálkové výrobky rozstriháme (áno, dobre čítate) a vyrobíme z materiálu niečo nové. Prípadne urobíme menšie úpravy a hľa!...nová Peknôstka v ponuke. Ďalšou možnosťou je darovanie. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí budú nadšení z nových kúskov. Či už sa dostane k rodine, priateľom, na charitu,...


Na záver môžeme povedať, že v živote je dôležité mať zmysel pre mieru. A to platí aj v móde.