Peknosti spod lipky

Všetko to začalo pod lipkou ...
Sme dve tvorivé susedky, ktoré v minulosti nič zvláštne nespájalo. Snáď len toľko, že sme si videli vzájomne do okien:-) Náš spoločný príbeh sa začal úplne náhodne. Lenka uverejnila na sociálnej sieti uháčkovaný náhrdelník, ktorý Katka zatúžila vyzdobiť korálkami. A vtedy sa to stalo! Prvé stretnutie pod lipkou na lavičke, ktorá rastie medzi našimi domami. Nasledovalo druhé, tretie....hrkútali sme si o našich nápadoch až vznikol spoločný projekt – Peknosti spod lipky. Dnes Vám už piaty rok prinášame radosť s Peknôstkami, ako ich všetci spoločne voláme ♥

Kto sme?
Kreatívne DUO Lenka a Katka, ktoré sa od bežných povinností ako sú rodina a práca odreaguje vytváraním originálnych šperkov, či doplnkov. Baví nás stále niečo tvoriť a bola by škoda, keby sme našu energiu a vášeň pre tvorbu nevložili do jedinečných výtvorov.

Rady vytvárame a nosíme vlastné výrobky, čo nám pomáha vyčleniť sa z davu a dáva priestor našim osobnostiam. To bol hlavný dôvod, prečo sme založili Peknosti spod lipky. Naše „Peknôstky“ sú pre všetkých, ktorí majú svoj vlastný štýl, osobnosť, chuť podporiť slovenskú handmade výrobu a nie masovú výrobu .

Našou snahou je ukázať všetkým novým tvorcom, ktorí sa boja prezentovať svoje výrobky, že aj ich koníček môže nájsť svoje publikum a môžu sa stať inšpiráciou pre iných. A môžete byť napríklad aj ženou na materskej alebo môžete mať zamestnanie ale popri ňom hľadáte iný spôsob sebavyjadrenia. Ako MY dve.

Keď sa nás niekto pýta, aké výrobky vytvárame?... aké používame materiály?... stretneme sa občas so zvláštnymi predsudkami na háčkovanie a korálkovanie. Háčkovanie? Veď to sú predsa rôzne dečky, dekorácie, košíčky, čepčeky od babičky... A korálky? Tie sa iba navliekajú na šnúrku. Niekedy sa to ťažko vysvetľuje....ale je toho omnoho VIAC :-). Nech sa páči, nakuknite do našej tvorby. Pozývame Vás.

Dôvodom, pre ktorý sme sa rozhodli využívať techniku háčkovania pri vytváraní šperkov je jednoduchý. Na Slovensku má háčkovanie dlhú tradíciu. Vlastne ono nikdy nevyšlo z módy. Našou myšlienkou bolo upriamiť pozornosť na tradíciu, ale zároveň priniesť do našej tvorby aj moderné prvky a ukázať súčasnej žene, že tradície majú priestor v dnešnom svete. Skrátka tradície v novom šate. Túto myšlienku môžeme vidieť v súčasnosti v tvorbe mnohých slovenských dizajnérov a handmade-tvorcov. Napriek tomu, že tradícia viaže predchádzajúce s nasledujúcimi generáciami, neuzatvára nás. V móde to platí obzvlášť.

Okrem háčkovania využívame pri tvorbe viaceré techniky. Jedná sa predovšetkým o techniku šitého šperku z koráliek, korálkovej výšivky, plstenia, až po výrobu vlastných ručne modelovaných komponentov (kabošonov), ktoré aplikujeme do našich šperkov. Korálkovými aplikáciami dozdobujeme háčkované kvietky, lístky a tvary a vdýchneme tak do šperku noblesu.
Často hovoríme o sebe: „Jedna čaruje s korálkami, druhá vládne háčikom a spoločne vytvárame jeden celok“. Naša tvorba a aj my sa neustále vyvíjame, zdokonaľujeme, učíme sa nové.

Handmade tvorba na Slovensku začína byť čoraz viac populárnejšia, slovo „handmade“ alebo „ručne robené“ viac skloňované. Vidieť rastúci trend. Či už zo strany výrobcov, ktorí sa snažia svojou tvorbou postaviť na nohy výrobky s označením vlastnoručne robené, ale aj zo strany kupujúcich, ktorí sa začínajú viac zaujímať čo kupujú a odkiaľ výrobok pochádza. A to nás samozrejme veľmi teší. Pre nás tak vzniká priestor pre koho tvoriť a vyrábať.

Handmade výroba je náročná na čas, a to sa následne premietne aj do ceny výrobkov. Mnohí tvorcovia so svojimi výrobkami musia čeliť konkurencii veľkých reťazcov a výrobcov z Ázie, ale napriek tomu svoje výrobky vyrábajú s láskou, s úmyslom vytvoriť niečo pekné, čo poteší iných a finančné ohodnotenie je pre nich ako BONUS. My nie sme výnimkou. Bez toho tzv. „vyššieho princípu“ by sme to asi vzdali. Chce to veľmi veľa trpezlivosti, skúšania, odhodlania, možno aj šťastia, kým sa dostavia prvé úspechy.

V Peknôstke je kus srdca a energie z nás a kus zo zákazníka, ktorý si výrobok od nás obstará a tak vznikne viac srdcový vzťah, ktorý si k nemu vypestuje. Zároveň Peknôstku nenosia masy ľudí a málokedy nájdete na ulici človeka s rovnakým kúskom.

Vytvárať originálne kúsky je krásne hobby. A vo dvojici je to o to väčšia zábava! Ako sa spieva v jednej pesničke...ve dvou se to táhne líp.